Horgászrend
Helyi és országos horgászrend
Horgászrend Haladás Horgászegyesület
- A horgász köteles a horgászat megkezdése előtt megismerni és a horgászat során betartani a Halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény, a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet, valamint ezen Horgászrend rendelkezéseit.
- A 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet megsértése esetén a területi jegy minden esetben visszavonásra kerül, de az a helyi horgászrend rendelkezéseinek megsértése esetén is visszavonásra kerülhet!
- Kirívó vagy ismétlődő szabályszegés esetén a szabályszegő horgász a területi jegy váltásától hosszabb időtartamra eltiltható. A szabályszegésekről és az értük kiróható lehetséges szankciókról Egyesületünk honlapján tájékozódhat.
Horgászhelyek
- Horgászni csak a vízpartról lehet. Csónakból, vagy más vízi járműből, vízi eszközről; a völgyzáró gátról és a hídról horgászni illetve etetni TILOS! Kivételt képez a hídról való etetés és a hídról orsó nélküli horgászkészséggel vagy 1 m2-nél nem nagyobb hálóval való csalihal fogás céljából történő horgászás.
- Az Alsó tavon horgászni tilos.
- Fürdeni mindkét tóban TILOS! Ugyanakkor nem tiltott a vízbe belegázolással történő szákolás, ha ez a hal egészségének, vagy a horgászkészség épségének megőrzése érdekében elkerülhetetlen.
- A tavon kijelölt horgászhelyek vannak és kerülnek kijelölésre. A sorszámozott kijelölt horgászhelyen a horgászszerelék bejuttatását követően a fenekező és az orsóval szerelt úszós szereléknek a botját, bottartó eszközeit a horgászhelyet jelölő táblától jobbra-balra mért 5 m távolságon belül kell a vízparton elhelyezni. A hal fárasztása során törekedni kell arra, hogy a halat lehetőleg ugyanezen határon belül vegyük ki a vízből. Orsó nélküli úszós készséggel történő, vagy pergető horgászat során a kijelölt helyektől eltérni – a 4-es pontban leírt szabály keretein belül – engedélyezett.
- A vízparti fák, nád, sás, liliom és a vízi növényzet eltávolításával, levágásával, csonkolásával horgászhelyet kialakítani, vagy a meglévő helyeket kiszélesíteni TILOS!
- Szennyezett, szemetes horgászhelyen a horgászatot megkezdeni vagy folytatni tilos. A horgászat befejezése után a horgászhelyet tisztán kell elhagyni.
- Léki horgászat az országos horgászrend előírásainak megtartásával – saját felelősségére – engedélyezett.
Horgászati idő
- Horgászni lehet a téli időszámítás ideje alatt minden nap 06:00 órától 20:00 óráig. A nyári időszámítás ideje alatt hétfőn, kedden és szerdán 05:00 órától 23:00 óráig és csütörtök 05:00 órától vasárnap 23:00 óráig lehet horgászni. Ezen felül a nyári időszámítás ideje alatti hosszú hétvégék esetén az ünnepi hétvége első napján 05:00 órától az utolsó napon 23:00 óráig lehet horgászni.
- Általános horgászati tilalmat rendelhet el a vezetőség haltelepítésekkor, illetőleg a horgászhelyek többségét érintő horgászversenyek idejére a versenyben részt nem vevő horgászok részére. Az így elrendelt tilalom a hirdetőtáblán és a honlapon kerül közzétételre.
- Társadalmi munkák ideje alatt az éves területi engedéllyel rendelkező horgászoknak horgászni TILOS!
Fajlagos tilalmi idők
- Az országos horgászrend által előírt fogási naplóban olvasható tilalmi időket kell betartani az alábbi eltérésekkel.
- A csuka és a süllő tilalmi ideje február 1-től április 30-ig tart. Ezen időszak alatt harcsa megfogására irányuló horgászat engedélyezett azzal, hogy 20 cm-nél kisebb élőhallal vagy haldarabbal horgászni tilos, illetve pergető horgászat során csak egyágú horog használható és ezen módszerrel horgászni csak péntek, szombat, és vasárnap engedélyezett.
- A ponty az országos horgászrendben meghatározott fajlagos tilalmi ideje alatt is fogható és megtartható.
- A 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben foglalt méretkorlátozásoktól eltérően az alábbi fajok esetében az itt meghatározott méretkorlátozás érvényes: süllő: 40 cm, amur: 40 cm, csuka: 50 cm. Compót elvinni, megtartatni, szákban tartani TILOS! Más halfajok vonatkozásában az országos horgászrend előírásait kell betartani.
- A méretkorlátozással érintett halfajok közül az 5 kg-nál nagyobb súlyú békés halat, csukát, balint és süllőt elvinni, megtartani, szákban tartani TILOS! Ezen halakat a lehető leghamarabb vissza kell helyezni a vízbe.
Mennyiségi korlátozások
- Darabszám-korlátozás alá tartozó halfajok közé tartozik az országos horgászrendben előírt halfajok és az amur.
- A felnőtt horgász naponta legfeljebb 3 db darabszám-korlátozás alá tartozó halat foghat, ebből legfeljebb 2 db tartozhat egy fajhoz. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 5 kg-ot foghat.
- Az ifjúsági horgász naponta legfeljebb 1 db darabszám-korlátozás alá tartozó halat foghat. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 3 kg-ot foghat.
- A gyermek horgász a darabszám-korlátozás alá tartozó halfajokból hetente 1 db-ot, a darabszámkorlátozással nem védett halakból hetente 3 kg-ot foghat. A kedvezményes halasítás díjat fizető gyermek horgász halat nem tarthat meg. Más egyesület által kiadott állami jeggyel rendelkező gyermekhorgász területi engedély nélkül is horgászhat, de halat nem tarthat meg.
- A 24/48/72 órás általános területi jegyes horgász naponta legfeljebb 2 db darabszámkorlátozás alá eső halat foghat. A darabszám-korlátozással nem védett halakból naponta 5 kgot foghat.
- A 24/48/72 órás általános területi jegyes horgász ragadozó halat nem tarthat meg, ragadozó hal megfogására irányuló horgászati módszert nem használhat, bevetésre kész ragadozó hal megfogására alkalmas készséget nem tarthat magánál.
- A sportcélú területi jegyes horgász halat nem tarthat meg, ragadozó halra csak pergetéses módszerrel horgászhat.
- Haljelölővel jelölt halat elvinni, megtartani tilos, megfogása esetén méretadatait, fényképpel együtt meg kell küldeni a vezetőségnek.
- Az év során a felnőtt horgász összesen 25 db, az ifjúsági horgász 15 db, a gyermek horgász pedig 6 db darabszám-korlátozással védett halat tarthat meg, melyből felnőtt horgász esetében 5 db, ifjúsági és gyermekhorgász esetében 2 db tartozhat csuka vagy süllő halfajhoz. Darabszám-korlátozással nem érintett halakból a felnőtt horgász évente 40 kg-ot, az ifjúsági horgász 30 kg-ot, a gyermekhorgász 15 kg-ot tarthat meg. A kvóta elérésekor lehetőség van további keret váltására.
Egyéb szabályok
- A kifogott és elvinni, illetve visszaengedni kívánt hal tartására és kezelésére az országos horgászrendben előírtak megtartása kötelező.
- A horgászkészségre legfeljebb 2 db horog köthető.
- Horgászat közben a bevetett horgászbotokat őrizetlenül hagyni tilos. A bevetett készséget átmenetileg – maximum 15 perc időtartamra – olyan személy is felügyelheti, akinek nincs érvényes területi engedélye, de van érvényes állami jegye, de ezen személy, a szükség esetén kivett horgászkészséget, újra nem vetheti be.
- A ragadózó halak horgászatánál különösen figyelni kell a halak kíméletére. A műcsalis (wobbler, villantó stb.) horgászat kivételével háromágú horgot használni TILOS! Szakáll nélküli vagy elnyomott szakállú horog használata az ajánlott, horogszabadító használata kötelező.
- Békés halak horgászatánál pontymatrac használata kötelező (kivéve 14. életév alatti horgászok esetében).
- A tó megközelítése során parkolni a tó északi végénél lévő nagy parkolóban, a keleti oldalon lévő kisparkolóban és a tó déli végénél, a Béke utcával szemben lévő parkolóban lehet. A vízpartra gépjárművel és segédmotor-kerékpárral még a kipakolás idejére sem engedélyezett megállni. A keleti oldalon kialakított kisparkolóban parkolni csak úgy lehet, hogy a leparkoláshoz és elinduláshoz még átmenetileg se haladjon vagy álljon a jármű a szántóföldön. Amennyiben a keleti oldali kisparkolóban már négy gépkocsi parkol, további gépkocsival várakozni nem engedélyezett, azzal a lehető legrövidebb időn belül el kell távozni.
- Az 1-5. horgászhelyek valamelyike, az egyesülettel bérleti jogviszonyban kerülő horgász részére, „Foglalt” feliratú táblával lefoglalható. Amennyiben nem bérlő horgász a foglalt jelzésű helyen kezdi meg a horgászatot, akkor azt legkésőbb a jelzés időpontjáig be kell fejeznie.
- A vízparton halat pucolni TILOS!
- Etetni csak horgászattal egy időben lehet.
- A 24/48/72 órás területi jegyes horgász, amennyiben a megtartott halakkal eléri a 23. pontban meghatározott kvótát és ugyanazon időszakra egy újabb területi jegyet vált, akkor a megfogható halak mennyiségére vonatkozó előírásokat az új jegyre vonatkozóan úgy kell tekinteni, mintha az időszakban halat még nem tartott meg.
- Az egyesület megbízása alapján eljáró társadalmi halőr, ezen horgászrend megsértése esetén, jogosult a napi, vagy éves területi engedélyt a horgásztól ideiglenesen bevonni, illetve a horgászrend megsértésével megtartott halat szabadon engedni.
2021
Halfajok méretkorlátozásai és tilalmi időszaka tavunkon